Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne może wystawić tylko lekarz do tego uprawniony w ramach wizyty lekarskiej refundowanej z NFZ lub prywatnej, a także zdalnie w ramach teleporady (telefonicznej porady). W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i ograniczeniami Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia wystawianie lekarzom rodzinnym oraz lekarzom specjalistom zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w ramach telefonicznej porady (Zapoznaj się z oficjalnym komunikatem NFZ). Do realizacji zlecenia i odbioru sprzętu potrzebujesz tylko numeru zlecenia i PESEL. Jeśli osoba wypisująca wniosek nie dokona weryfikacji zlecenia, czyli nie nada numeru zlecenia, jako sklep medyczny mający podpisaną umowę z NFZ, możemy to zrobić za Ciebie. Wystarczy, że wyślesz nam skan/zdjęcie dokumentu i gotowe! Pomożemy Ci dobrać produkt, dopasować odpowiedni rozmiar, a następnie wydamy go w naszym sklepie stacjonarnym. Obecnie każdy lekarz, który posiada prawo wykonywania zawodu może wystawiać zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Co więcej, nie musi mieć podpisanej umowy z NFZ.
Zlecenia na niektóre podstawowe produkty medyczne mogą być wystawione przez lekarzy rodzinnych (lekarz podstawowej opieki medycznej – POZ) w trakcie wizyty w gabinecie lub zdalnie, za pośrednictwem teleporady. Do tych produktów zaliczają się m.in:
- Standardowe ręczne wózki inwalidzkie stalowe (kod NFZ P.127)
- Balkoniki, chodziki lub podpórki (kod NFZ P.123)
- Materace przeciwodleżynowe (kod NFZ P.117)
- Poduszki przeciwodleżynowe (kod NFZ P.116)
- Trójnogi lub czwórnogi (kod NFZ P.121)
- Kule (kod NFZ P.118)
- Pieluchomajtki, wkładki, cewniki oraz worki, czyli produkty jednorazowe powinien zlecić lekarz podstawowej opieki medycznej (POZ) lub położna, czy też pielęgniarka z uprawnieniami, ewentualnie lekarz posiadający specjalizację w jednej z następujących dziedzin: chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej lub chemioterapii nowotworów, geriatra, ginekolog onkologiczny, itp.
Należy przy tym pamiętać, że w przypadku określonych specjalistycznych wyrobów medycznych, zlecenie musi być wystawione przez lekarza z określoną specjalizacją w trakcie wizyty w gabinecie lub zdalnie, za pośrednictwem teleporady. Dotyczy to wskazanych niżej produktów:
- Ortezy i stabilizatory, wózki inwalidzkie aluminiowe (kod NFZ P.129) oraz specjalne (kod NFZ P.130), pionizatory i inne specjalistyczne sprzęty powinien zlecić lekarz posiadający specjalizację w jednej z następujących dziedzin: ortopedii, traumatologii, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii lub neurochirurgii i neurotraumatologii, chirurgii ogólnej, neurologii, neurologii dziecięcej, reumatologii, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej lub rehabilitacji medycznej
Całkowity i bardziej szczegółowy spis lekarzy mogących wystawić zlecenie lekarskie na zaopatrzenie w wyroby medyczne zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku.